Będę prosił Ojca, a innego Pocieszyciela da wam, aby z wami był na zawsze.

17 MAJA 2020
Niedziela
Szósta Niedziela Wielkanocna
Czytania: (Dz 8, 5-8. 14-17); (Ps 66 (65), 1-3a. 4-5. 6-7a. 16 i 20); (1 P 3, 15-18); Aklamacja; (J 14, 15-21);



Jezus odchodząc do Ojca, obiecuje posłać uczniom Pocieszyciela (Parakleta) Określenie Ducha Świętego, jako pocieszyciel, jest jednak takie nie do końca pełne. Greckie słowo parakletos nie da się tak jednoznacznie przetłumaczyć. Dosłownie znaczy "wezwany obok". Często spotykanym tłumaczeniem jest adwokat, czyli obrońca. Ale to też nie jest pełne rozumienie. Jakie zatem jeszcze polskie określenia są bliskie temu, Kim jest obiecywany przez Jezusa Duch Prawdy?

Najczęściej spotykane określenia to: wspomożyciel, obrońca, pośrednik, doradca, pocieszyciel… Każde z nich oddaje pewien aspekt działania Ducha Świętego. Kiedy weźmiemy wszystkie te polskie określenia jednocześnie, zobaczymy pełny obraz tego, Kim jest Ten, którego obiecuje Jezus.

Czytam dalej: Nie zostawię was sierotami: Przyjdę do was. Jeszcze chwila, a świat nie będzie już Mnie oglądał. Jezus daje uczniom do zrozumienia, że nie zostają sami. Jego odejście nie sprawi, że będą osamotnieni. Zawsze będą czuć Jego obecność. A obiecany Duch Święty, będzie Tym, który o tej obecności będzie przypominać.

I jeszcze jedna myśl na koniec: Kto ma przykazania moje i zachowuje je, ten Mnie miłuje. Kto zaś Mnie miłuje, ten będzie umiłowany przez Ojca mego, a również Ja będę go miłował i objawię mu siebie. Przestrzeganie przykazań prowadzi do budowania relacji z Ojcem i Jezusem w Duchu Świętym. W ten sposób zostajemy jakby włączeni do Wspólnoty, jaką jest Trójca Święta. Poznając Jezusa - Syna Bożego, poznajemy Ojca i Ducha Świętego. Jezus nam jakby Ich "przedstawia", to znaczy unaocznia Ich, ale także wskazuje: oto Oni, tu Ich zobaczysz. Dlatego troszczmy się o przyjaźń z Jezusem. Dzięki tej przyjaźni "daleko zajdziemy".

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wielbi dusza moja Pana, i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy.

Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie.

Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz.