Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili.

Poniedziałek

Dzisiejsze czytania: Kpł 19,1-2.11-18; Ps 19,8-10.15; 2 Kor 6,2b; Mt 25,31-46

(Mt 25,31-46)
Jezus powiedział do swoich uczniów: Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały. I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych [ludzi] od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie. Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata! Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie. Wówczas zapytają sprawiedliwi: Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? spragnionym i daliśmy Ci pić? Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię? lub nagim i przyodzialiśmy Cię? Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie? A Król im odpowie: Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili. Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom! Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście Mi pić; byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie; byłem nagi, a nie przyodzialiście mnie; byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie. Wówczas zapytają i ci: Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie? Wtedy odpowie im: Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili. I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego.

Jezus przedstawia wizję Sądu Ostatecznego...Ta przypowieść sprowadza się do przysłowia: o zmierzchu życia będziemy sądzeni z miłości. Bo właśnie miłość jest największym przykazaniem. 
Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały. I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych [ludzi] od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie. Wizja oddzielenia jednych od drugich jest dobrze znana w Biblii...W Księdze Rodzaju Bóg stwarzając świat oddziela jedne rzeczywistości od innych...Tak samo przy końcu czasów. Bóg oddzieli ludzi przeznaczonych do zbawienia od ludzi skazanych na potępienie...Co jednak będzie kryterium decydującym o tym gdzie się znajdziemy? Tym kryterium jest miłość bliźniego...

Do pierwszej grupy Syn Człowieczy kieruje słowa: Pójdźcie, błogosławieni(...) Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie. Mamy tutaj wymienione uczynki miłosierdzia względem ciała...Zaskakuje jednak wymienienie ich w pierwszej osobie...stąd też zdziwienie osób, do których Chrystus się zwraca...Ale zaraz też pojawia się odpowiedź, która rozwiewa wszelkie wątpliwości: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili.

Druga grupa to przeciwieństwo pierwszej. Oni słyszą:  Idźcie precz ode Mnie, przeklęci...bo: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili. 
Patrząc na powyższą przypowieść widzimy, że miłość bliźniego to ważna sprawa...
Często staramy się być porządni...pobożni...poukładani religijnie...ale mimo to zapominamy o tym, że obok nas są ludzie. Ale to właśnie o tych ludzi obok chodzi...To oni są ważni...

Przypomina się tutaj „złota zasada” mówiąca: „nie czyń bliźniemu, co tobie niemiłe” (por. Mt 7,12). Wymienione nakazy są kwintesencją tej zasady. Chodzi o pewną wrażliwość na drugiego, wynikającą ze współodczuwania, solidarności. Można by powiedzieć, że człowiek nie może stawać się podobny do Boga, jeżeli nie jest wrażliwy na potrzeby bliźniego, jeżeli nie ma w sobie właściwej wrażliwości w konkretnych sytuacjach, jeżeli nie otwiera się na głos sumienia, aby pójść za nim.

Ewangelia odsłania jeszcze głębszą perspektywę naszej wrażliwości na bliźniego. Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili (Mt 25,40). Można by powiedzieć – analogicznie do „złotej zasady” – „Nie czyń drugiemu, co krzywdzi Chrystusa!”. I takie sformułowanie zasady jest poprawniejsze, niż klasyczne.

Pamiętajmy o tym...i starajmy się wcielać w życie złotą zasadę postępowania.
Tak...by pewnego dnia usłyszeć: Pójdźcie błogosławieni!

Komentarze

GRAFIKA pisze…
NALEZY DO JEDNEGO Z NAJCUDOWNIEJSZYCH , SLOW PISMA SWIETEGO, NA PEWNO JEST JEDNYM Z MOICH ULUBIONYCH FRAGMENTOW !!

Anonimowy pisze…
Przecież te słowa Jezusa "Coście uczynili jednemu z mych najmniejszych, toście mnie uczynili" oznaczają miłość i szacunek do każdej stworzonej przez Boga istoty a nie tylko względem ludzi. Czy sądzicie, że testowanie chemii, leków,detergentów, papierosów i kosmetyków na zwierzętach tego nie dotyczy? Czy mordowanie zwierząt w ubojniach podoba się Panu? Bóg jest miłością, fanem życia nie śmierci...chce byśmy byli miłosierni wobec każdego stworzenia nie tylko wobec ludzi to bardzo egoistyczne tak interpretować słowa Pana. To takie proste, gdybyśmy prawdziwie interpretowali i praktykowali czynami słowa Boga to na Ziemi byłby raj bo nie byłoby cierpienia, krzywdy, zabijania....ale my nie potrafimy miłować nawet drugiego człowieka a co dopiero innych braci mniejszych z tych najmniejszych.
Anonimowy pisze…
A czy Panu Jezusowi chodziło tylko o ludzi? Czy o zwierzęta również? Bo Pan Bóg stworzył nie tylko człowieka.. Stworzył cały świat, w tym również zwierzęta.. Więc wydaje mi się że w tej przypowieści nie chodzi tylko o ludzi.. Chodzi o każdy twór Pana Naszego.. Jeśli się mylę to wybaczcie
Anonimowy pisze…
Nie, nie mylisz się. Życie każdej istoty jest ważne, dobro każdej istoty jest ważne. Człowiek jest jedynym gatunkiem, który potrafi czynić zło dla samego zła.

Popularne posty z tego bloga

Wielbi dusza moja Pana, i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy.

Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie.

Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz.