zapytali Go: Jakim prawem to czynisz?

Sobota
Wspomnienie św. Justyna, męczennika
Dzisiejsze czytania: Syr 51,12-20; Ps 19,8-11; Hbr 4,12; Mk 11,27-33

(Mk 11,27-33)
Jezus wraz z uczniami przyszli znowu do Jerozolimy. Kiedy chodził po świątyni, przystąpili do Niego arcykapłani, uczeni w Piśmie i starsi i zapytali Go: Jakim prawem to czynisz? I kto Ci dał tę władzę, żeby to czynić? Jezus im odpowiedział: Zadam wam jedno pytanie. Odpowiedzcie Mi na nie, a powiem wam, jakim prawem to czynię. Czy chrzest Janowy pochodził z nieba, czy też od ludzi? Odpowiedzcie Mi! Oni zastanawiali się między sobą: Jeśli powiemy: z nieba, to nam zarzuci: Dlaczego więc nie uwierzyliście mu? Powiemy: Od ludzi. Lecz bali się tłumu, ponieważ wszyscy uważali Jana rzeczywiście za proroka. Odpowiedzieli więc Jezusowi: Nie wiemy. Jezus im rzekł: Więc i Ja nie powiem wam, jakim prawem to czynię.

Ten dzisiejszy tekst pokazuje pewną przewrotność uczonych w Piśmie. Jezus wielokrotnie swoimi czynami, znakami, cudami dawał do zrozumienia jakim prawem to czyni...ale oni chcą otwartej deklaracji:
Jakim prawem to czynisz? I kto Ci dał tę władzę, żeby to czynić? To takie aktualne pytanie, które często pada pod adresem Kościoła. Jakim prawem księża zabierają głos w "takich a takich" sprawach...
Dlaczego Kościół mówi tylko o gejach i in vitro...zamiast skupić się na Bogu...Kto dał prawo biskupom "zaglądać do łóżka" wiernym...itd...itp...Wielcy tego świata bardzo chcieliby byśmy się zdeklarowali: "Kto dał nam takie prawo...dlaczego...po co nauczamy...dlaczego zakłócamy neutralność światopoglądową..."
Jezus doświadczył tego samego...Uczeni w Piśmie przyparli Go do muru i spytali:  Jakim prawem to czynisz? I kto Ci dał tę władzę, żeby to czynić? 

Jezus odpowiada pytaniem na pytanie...Nie daje się zapędzić w "kozi róg". Swoim pytaniem zabija klina przywódcom duchowym Izraela.  Czy chrzest Janowy pochodził z nieba, czy też od ludzi?
To interesujące pytanie...Można powiedzieć z pogranicza religii i polityki...
Każda odpowiedź na nie była złą odpowiedzią...i uczeni w Piśmie doskonale zadawali sobie z tego sprawę.

odpowiedź "z nieba" spotkałaby się z zarzutem Jezusa...dlaczego nie uwierzyliście w jego naukę, skoro była z nieba? jeżeli odpowiedzieliby, że ta nauka pochodzi od ludzi, wywołałaby negatywną reakcję ludu, bo ten w przeciwieństwie do uczonych w Piśmie, uważał Jana za proroka.

Dlatego też odpowiedzieli: Nie wiemy. 

Dziś...w polityce, dyplomacji...ale czasem i w Kościele...łatwiej na trudne pytania odpowiedzieć:
nie wiem...niż stanąć w prawdzie przed Bogiem, przed innymi ludźmi...ale przede wszystkim przed samym sobą...Łatwiej jest udawać niewiedzę...niż przyjąć na klatę zarzut: "Skoro wiesz...to czemu postępujesz inaczej..."

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wielbi dusza moja Pana, i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy.

Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie.

Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz.