Przejdź do głównej zawartości

Wspieraj bloga przez partronite.pl

Dotknął ich oczu, mówiąc: „Według wiary waszej niech się wam stanie”.

06 GRUDNIA 2019
Piątek
Piątek - wspomnienie obowiązkowe św. Mikołaja, biskupa
Czytania: (Iz 29,17-24); (Ps 27,1,4,13-14); Aklamacja; (Mt 9,27-31);


W Ewangelii na dziś słuchamy fragmentu o uzdrowieniu dwóch niewidomych. Niewidomi idą z Nim i wołają: Ulituj się nad nami, Synu Dawida. Co ciekawe Jezus nie reaguje od razu na to wołanie. Być może dlatego, że wielu chorych woła za Nim i ciężko wyłapać kto, czego oczekuje. Ale może też być taki powód, że Jezus sprawdza ich wiarę, ich wytrwałość. Wystawia ich na próbę. Którakolwiek z opcji nie jest właściwa, z relacji ewangelisty dowiadujemy się, że niewidomi krzyczą za Jezusem, wołają do Niego przez całą drogę. Aż do domu. Nie wiemy czy chodzi o dom Jezusa, czy może Szymona Piotra... A może jeszcze o jakiś inny dom, w którym akurat planowali się zatrzymać. Wiemy, że Jezus dopiero wchodząc do domu nawiązuje dialog z niewidomymi.

Pyta ich: Wierzycie, że mogę to uczynić? Pytanie to jest tylko z pozoru dziwne. Przecież Jezus zna ich myśli i serca. Wie, że oni wierzą. Poza tym chyba coś ich skłoniło, by iść wytrwale za Nim, całą drogę krzyczeć, że pragnie się uzdrowienia. Mimo to Jezus oczekuje słownej deklaracji. Wyznanie wiary musi być wypowiedziane na głos. Kiedy odmawiamy Credo w kościele, nie mówimy szeptem, ale wypowiadamy słowa Wyznania Wiary na głos. To ważne nie tylko dla nas, ale dla całej wspólnoty. Wyznawanie wiary na głos, buduje wspólnotę, umacnia jedność. To także świadectwo dla innych. Pamiętajmy o tej tak prostej sprawie... a jednak tak ważnej.

Wtedy dotknął ich oczu, mówiąc: „Według wiary waszej niech się wam stanie”. Wszystko, czego doświadczamy w życiu, jest powiązane z naszą wiarą. Jeżeli wierzymy, że Bóg działa w naszym życiu, to nasze życie się zmienia. Jeśli prosimy o to, by przymnażał nam wiary, nasza wiara będzie rosnąć. Ale jeśli modlimy się w naszych sprawach bez większego przekonania, że cokolwiek się zmieni, to dalej będzie jak było... Jezus każdego z nas ciągle pyta: czy wierzysz? Bo jeżeli nie wierzysz, On nic nie może zrobić. Absolutnie nic. Kiedy mówisz: nie wierzę, zamykasz Jezusowi wszelkie możliwości działania. Zatem: Czy wierzysz, że On może Ci to uczynić...
(czego tak bardzo pragniesz)

Ktoś może jednak powiedzieć: Ale ja mocno wierzę... A mimo to nie spełnia się to, czego chcę. Ciągle cierpię na swoją chorobę, żyję dalej przepełniony lękami, niepokojami... Problemy finansowe nie skończyły się a nawet się pogłębiają. Co zatem robię źle? Dlaczego Bóg mnie nie słucha, ignoruje mnie? To trudne pytania. Nie ma na nie dobrej odpowiedzi. Sam często myślę nad tym dlaczego tak jest. Mogę powiedzieć o sobie. O podejrzeniach, co do samego siebie. Dlaczego czasami nie dostaję to, czego chcę... mimo przekonania, że z moją wiarą jest wszystko w porządku.

Powód 1: Z moją wiarą nie jest tak dobrze, jak myślę. Wciąż jest zbyt słaba. Powierzchowna. Zbudowana na fałszywych przekonaniach o Bogu i o samym sobie. Może również brak mi stałości w wierze, zbyt łatwo się zniechęcam, odpuszczam. Rezygnuję.

Powód 2: Moje prośby nie są tymi prośbami, które powinienem zanosić. Bóg nie spełnia moich oczekiwań, bo moje oczekiwania są błędnie postawionymi celami. W tym kontekście doskonale pasuje opowiastka o dwóch osiołkach. Przyszły one oddać pokłon Dzieciątku Jezus i prosić Go o spełnienie ich prośby. Jeden wracał szczęśliwy a drugi załamany. Ten smutny powiedział: Prosiłem Jezusa o to, by zabrał moje ciężary, ale nie zrobił tego. A drugi odpowiedział. A ja poprosiłem o siłę do ich noszenia. I dostałem to, o co prosiłem. Niech to będzie puenta tego wątku. :)

Bo to jeszcze nie koniec dzisiejszej Ewangelii...

Jezus surowo im przykazał: „Uważajcie, niech się nikt o tym nie dowie”. Oni jednak, skoro tylko wyszli, roznieśli wieść o Nim po całej tamtejszej okolicy. A to akurat dość zaskakujące zakończenie. Jezus nakazuje milczenie. Niech nikt się nie dowie o waszym uzdrowieniu. Chciałoby się spytać: ale dlaczego? Przecież tu chodzi o uzdrowienie. Cud. Jezus otworzył im oczy. Dlaczego oni mają milczeć? Przecież powinni iść i głosić. Dawać świadectwo. Zachęcać ludzi, by przyszli spotkać się z Jezusem. By im również pomógł... By ich zachwycił sobą.

A może właśnie chodzi o to, by się zatrzymać? By właśnie nie rozpowiadać innym? Kiedy byłem mocniej zaangażowany w życie wspólnoty Szkoły Ewangelizacji, odpowiedzialni za SNE, czasem stopowali osoby, które były chętne do cotygodniowego dawania świadectwa. Zbytnie popadanie w skrajność może innych bardziej zrazić niż podbudować wiarę.

A może właśnie motywacja w człowieku jest inna? Nie mówi świadectwa dla zbudowania wiary w innych, ale dla efektu wow? Dla zrobienia szumu wokół siebie? Patrzcie na mnie. To ja jestem tym uzdrowionym. To jestem w centrum. OK... Jezus też tam był. No dotknął mnie. Byłem ślepy i widzę.
No... ale... no nieważne... Patrzcie na mnie i podziwiajcie mnie.

Rozumiemy? Myślę, że tak... :)

A czasami jest i tak, że jakiś cud jest tylko dla nas. To intymne spotkanie Boga z człowiekiem. To coś, co dokonuje się w ciszy. Gdzie świadkowie nie są wskazani. Bóg mówi Ci: Niech to zostanie między nami. To szczególny prezent dla Ciebie. Jest TYLKO DLA CIEBIE.
Bo jesteś WYJĄTKOWY.

No... dobra... Pora podsumować.
Kwestie do przemyślenia, przepracowania.
Dla nas wszystkich.
Dla mnie też.
Nawet bardziej niż dla Was.

1. Czy jestem wytrwały w prośbach zanoszonych do Boga? Jeśli nie, co z tym fantem zrobić. Jak pracować nad wytrwałością w wierze? Konkrety :)
2. Czy wierzę, że Jezus może dokonać cudów w moim życiu, może spełnić moje prośby? Czy mówię głośno: wierzę Panie? Jeśli tak Chwała Panu, jeśli nie: Do roboty :)
3. Kwestia dawania świadectwa. Pracujemy nad tym kiedy możemy coś powiedzieć, podzielić się. A kiedy nie. No i kluczowa zasada: świadectwo ma być skoncentrowane na Jezusie a nie na mnie. :)

Tyle na dziś. Zachęcam do interakcji z Waszej strony :)

Komentarze

Najczęściej czytane posty

Bądźcie więc roztropni jak węże, a nieskazitelni jak gołębie!

Piątek Wspomnienie św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, biskupa i męczennikaDzisiejsze czytania: Rdz 46,1-7.28-30; Ps 37,3-4.18-19.27-28.39-40; J 14,26; Mt 10,16-23
(Mt 10,16-23) Jezus powiedział do swoich apostołów: Oto Ja was posyłam jak owce między wilki. Bądźcie więc roztropni jak węże, a nieskazitelni jak gołębie! Miejcie się na baczności przed ludźmi! Będą was wydawać sądom i w swych synagogach będą was biczować. Nawet przed namiestników i królów będą was wodzić z mego powodu, na świadectwo im i poganom. Kiedy was wydadzą, nie martwcie się o to, jak ani co macie mówić. W owej bowiem godzinie będzie wam poddane, co macie mówić, gdyż nie wy będziecie mówili, lecz Duch Ojca waszego będzie mówił przez was. Brat wyda brata na śmierć i ojciec syna; dzieci powstaną przeciw rodzicom i o śmierć ich przyprawią. Będziecie w nienawiści u wszystkich z powodu mego imienia. Lecz kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony. Gdy was prześladować będą w tym mieście, uciekajcie do innego. Zaprawdę, pow…

Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz.

Poniedziałek Wspomnienie św. Bonawentury, biskupa i doktora KościołaDzisiejsze czytania: Wj 1,8-14.22; Ps 124,1-8; Mt 10,40; Mt 10,34-11,1
(Mt 10,34-11,1)
Jezus powiedział do swoich apostołów: Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz. Bo przyszedłem poróżnić syna z jego ojcem, córkę z matką, synową z teściową; i będą nieprzyjaciółmi człowieka jego domownicy. Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien. Kto chce znaleźć swe życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je. Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, który Mnie posłał. Kto przyjmuje proroka, jako proroka, nagrodę proroka otrzyma. Kto przyjmuje sprawiedliwego, jako sprawiedliwego, nagrodę sprawiedliwego otrzyma. Kto poda kubek świeżej wody do picia jednemu z tyc…

Jak powinien wyglądać post...

PiątekDzisiejsze czytania: Iz 58,1-9; Ps 51,3-5.18-19; Am 5,14; Mt 9,14-15
(Iz 58,1-9) To mówi Pan Bóg: Krzycz na całe gardło, nie przestawaj! Podnoś głos twój jak trąba! Wytknij mojemu ludowi jego przestępstwa i domowi Jakuba jego grzechy! Szukają Mnie dzień za dniem, pragną poznać moje drogi, jak naród, który kocha sprawiedliwość i nie opuszcza Prawa swego Boga. Proszą Mnie o sprawiedliwe prawa, pragną bliskości Boga: Czemu pościliśmy, a Ty nie wejrzałeś? Umartwialiśmy siebie, a Tyś tego nie uznał? Otóż w dzień waszego postu wy znajdujecie sobie zajęcie i uciskacie wszystkich waszych robotników. Otóż pościcie wśród waśni i sporów, i wśród bicia niegodziwą pięścią. Nie pośćcie tak, jak dziś czynicie, żeby się rozlegał zgiełk wasz na wysokości. Czyż to jest post, jaki Ja uznaję, dzień, w którym się człowiek umartwia? Czy zwieszanie głowy jak sitowie i użycie woru z popiołem za posłanie - czyż to nazwiesz postem i dniem miłym Panu? Czyż nie jest raczej ten post, który wybieram: rozerwać…

Szczepan pełen łaski i mocy działał cuda i znaki wielkie wśród ludu.

26 GRUDNIA 2017
Wtorek
Drugi dzień w oktawie Narodzenia Pańskiego,
święto św. Szczepana, pierwszego męczennika
Dzisiejsze czytania: Dz 6,8-10;7,54-60; Ps 31,3-4.6.8.16-17; Ps 118,26-27; Mt 10,17-22

(Dz 6,8-10;7,54-60) - kliknij aby przeczytać.
(Mt 10,17-22) - kliknij aby przeczytać.

Drugi dzień świąt...To święto pierwszego męczennika za wiarę...Św. Szczepana...
Jego historię opisują Dzieje Apostolskie...Jego śmierć jest konsekwencją tego, co zapowiedział Jezus...
Tę zapowiedź słyszymy w Ewangelii na dziś...Miejcie się na baczności przed ludźmi! Będą was wydawać sądom i w swych synagogach będą was biczować. Nawet przed namiestników i królów będą was wodzić z mego powodu, na świadectwo im i poganom.Tak było ze Szczepanem...
Został skazany na śmierć i ukamienowany przez żydowską elitę religijną...Niektórzy zaś z synagogi, zwanej /synagogą/ Libertynów i Cyrenejczyków, i Aleksandryjczyków, i tych, którzy pochodzili z Cylicji i z Azji, wystąpili do rozprawy ze Szczepanem. 
Jezus w Ewangelii daje …

Światła nie stawia się pod korcem...

Czwartek Wspomnienie św. Jana Bosko, prezbitera Dzisiejsze czytania: Hbr 10,19-25; Ps 24,1-6; Ps 119,105; Mk 4,21-25
(Mk 4,21-25) Jezus mówił ludowi: Czy po to wnosi się światło, by je postawić pod korcem lub pod łóżkiem? Czy nie po to, aby je postawić na świeczniku? Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie miało wyjść na jaw. Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha. I mówił im: Uważajcie na to, czego słuchacie. Taką samą miarą, jaką wy mierzycie, odmierzą wam i jeszcze wam dołożą. Bo kto ma, temu będzie dane; a kto nie ma, pozbawią go i tego, co ma.
W dzisiejszym fragmencie z Ewangelii Jezus kontynuuje przypowieści.... Czy po to wnosi się światło, by je postawić pod korcem lub pod łóżkiem? Czy nie po to, aby je postawić na świeczniku? Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie miało wyjść na jaw.
Myślę, że przypowieść o świetle jest nam dobrze znana...A nawet jeżeli nie jest, prawdy w niej zawarte są...że użyję takiego określenia...oczywistą oczywistością...
Gdybym zapytał: Po co jest światł…